Zabiegi w Okolek

Angiografia fluoresceinowa

Angiografia fluoresceinowa to badanie, które polega na wykonaniu kilku, kilkunastu serii zdjęć dna oka albo tęczówki. Badanie jest poprzedzone dożylnym podaniem środka cieniującego (fluoresceiny). Badanie pozwala na zobrazowanie krążenia w naczyniach siatkówki i pośrednio błony naczyniowej oraz daje możliwość oceny aktualnego stanu nabłonka barwnikowego siatkówki i naczyń krwionośnych siatkówki, które nie są możliwe do zobrazowania w trakcie wziernikowania dna oka. W prawidłowych warunkach naczynia siatkówki nie powinny przepuszczajć żadnych obcych substancji krążących wraz z krwią, w tym fluoresceiny.

Każdy przeciek widoczny w postaci nadmiernego świecenia na zdjęciach (hiperfluorescencja) oznacza stan chorobowy. Nieprawidłowy jest także brak świecenia na wykonanych fotografiach (hipofluorescencja). Oznacza to bowiem, że przepływ krwi na jakimś obszarze jest zblokowany lub pomiędzy naczyniami krwionośnymi siatkówki i naczyniówki a ciałem szklistym pojawiły się nieprawidłowe substancje czy barwniki (np. krwawe wybroczyny, ciała obce czy nadmiar melaniny).

Angiografia fluoresceinowa – jak się przygotować do badania?

Badania kategorycznie nie wolno wykonywać u osób ze zdiagnozowaną nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu. Przed podaniem fluoresceiny pacjent powinien odpowiedzieć na szereg pytań kontrolnych dotyczących przebytych lub aktualnych chorób płuc, układu krążenia, alergii oraz stosowanych leków, zwłaszcza leków ß-adrenolitycznych (tzw. ß-blokerów) podawanych do worka spojówkowego (np. z powodu jaskry).

Dobrym pomysłem jest przyniesienie ze sobą okularów przeciwsłonecznych, gdyż w podczas badania poszerza się źrenicę, co powoduje, w zależności od zastosowanego leku, nieostre widzenie i nadwrażliwość na światło. Objawy mogą utrzymywać się do kilku godzin. Odradzamy w tym czasie prowadzenie auta.

Podczas badania pacjent opiera głowę i brodę na podpórkach i spokojnie patrzeć daleko przed siebie. Nawet niewielki jej ruch sprawia, iż uzyskiwany z dna oka obraz staje się nieostry dlatego bodczas samego badania należy pozostać w bezruchu.

Angiografia fluoresceinowa – dla kogo?

Wskazaniem do wykonania badania są wszelkie choroby związane z siatkówką oka.