var _paq = _paq || []; _paq.push(["setCookieDomain", "*.www.okolek.pl"]); _paq.push(["setDomains", ["*.www.okolek.pl"]]); _paq.push(['trackPageView']); _paq.push(['enableLinkTracking']); (function() { var u="//michalrozmarynowski.pl/piwik/"; _paq.push(['setTrackerUrl', u+'piwik.php']); _paq.push(['setSiteId', 4]); var d=document, g=d.createElement('script'), s=d.getElementsByTagName('script')[0]; g.type='text/javascript'; g.async=true; g.defer=true; g.src=u+'piwik.js'; s.parentNode.insertBefore(g,s); })();
Ośrodek okulistyczny Okolek ul. Długosza 31/U5, Wrocław
Badanie OCT to jedna z najnowocześniejszych dzisiaj metod diagnozowania, wykorzystujących skaning optyczny. Dogłębna analiza współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki pozwala na bardzo wczesne wykrycie błony podsiatkówkowej oraz w dalszym etapie monitorowania przebiegu leczenia.

Optyczna koherentna tomografia dna oka OCT, w skrócie badanie OCT, jest niezbędne w diagnostyce chorób siatkówki (szczególnie ważne w diagnostyce wszelkich zmian chorobowych w obrębie plamki dna oka). OCT jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym, w odróźnieniu od angiografii fluoresceinowej wymagającej dożylnego podania kontrastu (fluoresceiny).

Jak działa OCT?

OCT pozwala na otrzymanie przekrojów tkanek w sposób bezkontaktowy i bezinwazyjny. Bardzo dokładnie pokazuje szczegóły budowy oka - przedstawia kolejne warstwy przekroju. Jest to badanie bardzo podobne do badania ultrasonograficzne - gdzie także badany obiekt jest sondowany wiązką światła. Światło rozproszone wstecz niesie informację o położeniu miejsc znajdujących się na drodze wiązki światła tam, gdzie zmienia się współczynnik załamania. Przesuwając promień w kierunku poprzecznym do kierunku rozchodzenia światła otrzymujemy kolejną porcję informacji o położeniu centrów rozpraszających. Złożenie wyników kolejnych pomiarów daje obraz przekroju badanego obiektu.

Jak wygląda badanie OCT i jak się przygotować?

Przed samym badaniem należy użyć kropli rozszerzającch źrenicę, co powodojue tymczasowe pogorszenie widzenia i światłowstręt. Stan ten może się utrzymywać do 4 godzin, dlatego radzimy na badanie nie przyjeżdzać samemu samochodem a poprosić kogoś o podwiezienie. Po zakropieniu leku potrzebny jest czas aby źrenica się rozszerzyła i zwykle zajmuje to około 15-30 minut. Po tym czasie pacjent siada przed aparatem z głową spoczywającą nieruchomo na podpórce, a badający rejestruje przekrój wybranych elementów oka obserwując obraz na ekranie komputera. Badanie OCT może być powtarzane wielokrotnie bez względu na wiek, także u kobiet ciężarnych. Samo badanie trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.

Dla kogo ?

Wskazaniem do wykonania badania OCT jest zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), makulopatia cukrzycowa i obrzęk plamki innego pochodzenia, otwór w plamce, zwłóknienie przedplamkowe czy centralna retinopatia surowicza.

Skontaktuj
się z Nami

ul.Długosza 31/U5
51-162 Wrocław, dolnośląskie, Polska

REJESTRACJA: 71 725-39-43
PON-PT 9.00-18.00

sekretariat@okolek.pl
www.okolek.pl