Zabiegi w Okolek

Operacje / korekcje powiek

Opadające powieki to zmora wielu kobiet. Niewątpliwie dodają lat i niestety tylko do pewnego momentu dają się skorygować makijażem. Bardzo często zdarza się, że utrudniają też widzenie. W takich przypadkach pomóc może tylko chirurgiczna korekcja powiek.

Kiedy można wykonać zabieg korekcji powiek?

Przeważnie na korekcję powiek decydują się osoby w wieku dojrzałym, u których skóra powiek straciła już na elastyczności i stała się obwisła, przez co tworzą się nieestetyczne tak zwane „worki pod oczami”, skóra staje się pomarszczona, a cierpiąca z tego powodu osoba wygląda na wiecznie zmęczoną i dużo starszą niż jest w rzeczywistości.

Wiszących powiek nie można ukryć po makijażem ani nie można poprawić ich wyglądu stosując nawet najdroższe kremy. Bywa często, że bardzo obwisła skóra przeszkadza nam w noszeniu okularów optycznych i utrudnia funkcjonowanie. Jednak są też osoby znacznie młodsze, które także zmagają się z problemem obwisłych powiek. Problem opadających powiek jest często rodzinny, uwarunkowany genetycznie.

Dla kogo zabiegi na powiekach?

Operacje powiek mogą być wykonywane zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, którzy cieszą się dobrym zdrowiem, ponieważ regularne zażywanie leków i leczenie mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu. Pacjenci muszę być również zrównoważeni psychicznie i być świadomymi efektów takiego zabiegu. Korekcja powiek może w znaczący sposób poprawić wygląd twarzy i samopoczucie pacjenta, jak i postrzeganie go przez innych ludzi. Jednak istnieje ryzyko, że zabieg może nie spełniać w 100% oczekiwań, dlatego wcześniej należy zgłosić się na konsultacje z lekarzem wykonującym operację korekty powiek (czasami również z psychologiem). W każdym przypadku decyzję o poddaniu się operacji na powiekach trzeba bardzo dokładnie i poważnie przemyśleć.

Operacja powiek – przeciwwskazania do zabiegu

Zabiegi na powiekach nie są wykonywane, gdy pacjent choruje na:

  • nadczynność tarczycy,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • chorobę Graves-Bassedova,
  • choroby serca,
  • cukrzycę,
  • choroby oczu (w tym zespół suchych oczu, jaskra, odwarstwienie siatkówki).

Zabiegi na powiekach – jak się przygotować?

Przed samym zabiegiem wykonuje się standardowe badania krwi oraz badania dodatkowe, jeśli są ku temu wskazania, a lekarz dokładnie informuje o wszystkich niezbędnych przygotowaniach. Kobiety nie mogą być operowane, jeżeli są w trakcie miesiączki.

Bezpośrednio przed zabiegiem nie można palić papierosów i spożywać alkoholu. Nie wolno też zażywać aspiryny i witaminy E na 10 dni przed zabiegiem. Zabiegu nie wykonuje się również, gdy pacjent jest chory i przyjmuje antybiotyki.

Korekcja powiek – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu przez pierwszy tydzień zaleca się spanie na wznak. Przez ten okres należy starać się, aby nie wytężać wzroku.

Ok. 7-10 dni po zdjęciu szwów ustępuje obrzęk i przez ten okres nie można też stosować makijażu. Przez mniej więcej miesiąc należy także unikać wysiłku fizycznego. Przez cały rok trzeba stronić od promieniowania słonecznego.

Szwy są ściągane po ok. 5-7 dniach. Po zdjęciu szwów trzeba codziennie przemywać oczy i stosować krople, gdy pojawia się łzawienie. Po około 10-14 dniach można wrócić do pracy.

Po zabiegu nie zakłada się opatrunku, a jedynie mały plaster, który może utrudniać widzenie – dlatego najlepiej przyjść na zabieg z osobą towarzyszącą, która zorganizuje transport i odprowadzi bezpiecznie pacjenta do domu.